Cukrzyca

Cukrzyca jest chorobą przewlekłą, występującą u 5–6% populacji. W reakcji na lawinowy wzrost zachorowań oraz dotkliwe dla zdrowia konsekwencje jej złego leczenia Organizacja Narodów Zjednoczonych uznała cukrzycę za poważną niezakaźną chorobę epidemiczną. Powstaje ona, gdy trzustka nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny (bardzo ważnego dla organizmu hormonu) lub gdy organizm nie potrafi skutecznie jej wykorzystywać.
Większość przypadków – blisko 90% – stanowi cukrzyca typu 2. Niestety wciąż jest zbyt późno wykrywana, nierzadko przy okazji innych chorób, będących często już konsekwencją jej rozwoju. Im wcześniej cukrzyca zostanie zdiagnozowana, tym większe szanse na uniknięcie poważnych komplikacji zdrowotnych, a tym samym na pozostanie w dobrej kondycji mimo choroby. Cukrzycy typu 1 nie można zapobiec. Czynniki prowadzące do procesu zniszczenia komórek beta trzustki, produkujących insulinę, nadal są przedmiotem badań naukowych. Natomiast cukrzycy typu 2 w wielu przypadkach można uniknąć, dzięki utrzymywaniu prawidłowej masy ciała, stosowaniu zdrowej diety i aktywności fizycznej.
Wczesne rozpoznanie cukrzycy umożliwia działanie już w początkowych etapach jej rozwoju i często pozwala na zapobieganie wielu niepożądanym powikłaniom. Najprostszą metodą rozpoznania cukrzycy są badania poziomu cukru we krwi. Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć cukrzycę najlepiej natychmiast udaj się do lekarza, który skieruje Cię na właściwe badanie. Nieleczona cukrzyca może wywołać bardzo poważne następstwa, włącznie z utratą wzroku, utratą przytomności, a nawet śmiercią.
Co najmniej pół miliona Polaków choruje na cukrzycę, ale nic o tym nie wie.
Skąd ta nieświadomość? Bo chorzy się nie poddają badaniom i lekceważą pierwsze objawy tej nieuleczalnej choroby. Dlatego nie od rzeczy będzie się zastanowić, czy nasz organizm nie daje nam sygnałów, że choroba się rozwija.Niestety, pierwsze objawy łatwo zlekceważyć. Dokucza nam pragnienie. Kładziemy to na karb lata, upałów, tego, że pijemy dużo słodkich napojów. A wzrost pragnienia to właśnie objaw cukrzycy. Należy też do nich schudnięcie bez diety, co z kolei wiele osób cieszy.
Cukrzyca to poważna choroba, mogąca prowadzić do bardzo niebezpiecznych konsekwencji zdrowotnych. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości - nie czekaj i zrób badanie krwi. Proste badanie stężenie glukozy we krwi żylnej na czczo pokaże Ci, czy powinnaś podjąć dalsze kroki, czy też możesz odetchnąć z ulgą.
70 % amputacji na świecie wykonuje się u chorych na cukrzycę.
Co 30 sekund na świecie dochodzi do amputacji nogi u diabetyka.
                  Objawy Cukrzycy
-Zmniejszenie masy ciała - Glukoza krążąca we krwi często jest wydalana przez nerki z moczem, nie przechodzi do wnętrza komórek. Komórki muszą szukać innego źródła energii, którym jest tkanka tłuszczowa. W konsekwencji następuje zdecydowany, niespodziewany ubytek masy ciała w bardzo krótkim czasie.
-Wielomocz - obecność cukru w moczu powoduje przyklejanie się wody, co przejawia się dużą ilością oddawanego moczu.
-Wzmożone pragnienie - ponieważ oddajesz często dużo moczu, więc odczuwasz wzmożone pragnienie.
-Objawy skórne - takie jak zapalenia śluzówki, jamy ustnej i narządów płciowych. Należy tu wymienić trudno leczące się ropniaki przyzębne, i zakażenia drożdżakowe jamy ustnej, a w przypadku narządów płciowych - świąd pochwy lub członka.
-Objawy neurologiczne - mrowienie i drętwienie kończyn, kurcze łydek w nocy, osłabione czucie lub brak czucia w skórze, niedowłady mięśni.